Menu lewe
IV Wyprawa Ekologiczna – Pradziad 2006
24 październik 2006
W dniach 7 i 8 października 2006 r. odbyła się IV Wyprawa Ekologiczna do Euroregionu Pradziad, w Republice Czeskiej.
Głównym celem imprezy, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Kultury w Powiecie Strzeleckim oraz Publiczną Szkołę Podstawowa nr 1 w Strzelcach Opolskich, było poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych, krajoznawczych, naukowych i edukacyjnych Euroregionu Pradziad, wdrażanie idei ekorozwoju, przybliżenie funkcji wielkopowierzchniowych form ochrony przyrody oraz popularyzacja turystyki kwalifikowanej.
Pierwszego dnia rajdu zwiedzano Jaskinię na Szpicaku, znajdujące się 1 km od miejscowości Písečná pod górą Špičák (516 m n.p.m.). Tworzy je labirynt korytarzy w dewońskich marmurach, liczących sobie 350-280 milionów lat. W jaskiniach nie ma form naciekowych, a wiodące przez nie korytarze mają kształt serca lub są jajowate. Jest to najstarsza udokumentowana pisemnie jaskinia w Europie Środkowej, która bardzo często służyła jako schronienie, o czym świadczą epigraficzne napisy na ścianach (najstarsze z roku 1519). Kolejną atrakcją tego dnia było zwiedzenie torfowiska w Rezerwacie Rejviz - największego torfowiska Moraw i Śląska, mającego 350 ha powierzchni. Torfowisko powstało w epoce polodowcowej i zachowało się dzięki niskiej średniej temperaturze i wysokim opadom. W rezerwacie wytyczono ścieżkę dydaktyczną, która zaczyna się przy pensjonacie Rejvíz. Końcowa część ścieżki prowadzi chodnikiem z drewnianych bali aż do Wielkiego Mchowego Jeziorka, które ma długość 68,5 m, szerokość 41 m i głębokość prawie 3 m. Grubość warstwy torfu sięga 300 cm. Sama osada Rejvíz jest najwyżej położoną miejscowością na Śląsku, leżącą na wysokości 800 m n.p.m. Została założona pod koniec XVIII w. i można w niej do dziś podziwiać stosunkowo dobrze zachowaną niemiecką architekturę ludową. Nadzwyczajnym miejscem jest pensjonat Rejvíz, w którym zachowało się 20 unikatowych drewnianych krzeseł z przełomu XIX i XX w., dzieło rzeźbiarza Alfreda Braunera. Na oparciach krzeseł wyrzeźbione są karykatury stałych gości.
Drugiego dnia rajdu wybrano się do Narodowego Rezerwatu Przyrody Pradziad, powstałego w 1991 r., w wyniku połączenia sześciu rezerwatów przyrody i zajmującego teren o powierzchni 20 km2. Głównymi atrakcjami przyrodniczymi rezerwatu są: rzadka alpejska roślinność, las o charakterze puszczy, wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Ochrona przyrody polega na zachowaniu alpejskich i subalpejskich ekosystemów tzn. niezalesionych hal, naturalnych świerków, skał i szczytów. Sam Pradziad to najwyższa góra Moraw (1492 m n.p.m.), miejsce z bardzo ostrymi warunkami klimatycznymi o średniej temperaturze 0,9°C. W latach 1912 - 1959 stała tu mierząca 32 m wysoka wieża kamienna, którą zastąpiła, wybudowana w latach siedemdziesiątych XX w., wieża telekomunikacyjna. Nadajnik ma wysokość 162 m i służy również jako stacja meteorologiczna. W podstawie wieży mieści się restauracja, a w celu podziwiania panoramy całego pasma górskiego można skorzystać z tarasu widokowego.
W trakcie dwudniowego rajdu realizowano zadania edukacji ekologicznej dzieci i dorosłych, która dzięki konwencji konkursowej zyskuje coraz szersze grono uczestników i zwolenników. Konkurencje odbywały się w trzech kategoriach. W kategorii junior I miejsce zdobył Paweł Dworaczek, II miejsce - Damian Czempiel, III Miejsce - Melisa Dubiel, IV miejsce - Kamil Skrobocz, V miejsce - Marcin Arabik. W kategorii Plus 14 - I miejsce zdobyła Daria Czempiel, II miejsce - Roman Stasiński, III miejsce - Zuzanna Gawlik. W kategorii senior I miejsce zdobyła Iwona Skrobocz, II miejsce - Beata Czempiel, III miejsce - Waldemar Łazarczyk. Nad prawidłowym przebiegiem trasy rajdu czuwali przodownicy turystyki górskiej - Grażyna i Zbigniew Szumcowie. Rajd prowadzili nauczyciele PSP nr 1 w Strzelcach Opolskich - Sabina Knopik i Henryk Mielcarz.
Liczba odwiedzin: 5797638